تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو - مطالب آذر 1392
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو
ما آمده‌ایم زندگی کنیم تا قیمت پیدا کنیم نه اینکه با هر قیمتی زندگی کنیم.کاری نکنیم بمانیم ، کاری کنیم بماند
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره سایت


امام خمینی : همه ما خدمتگزار مردم هستیم و مملكت ما نیاز به خدمتگزار دارد.
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو سعی بر آن دارد تا با ثبت اخبار ، رویدادها ، وقایع و پیگیری مسائل مربوط به بخش شیرین سو در راستای اطلاع رسانی ، فرهنگ سازی و رشد همه جانبه این منطقه گام بردارد. لذا از شما دوست ، همشهری و مراجعه كننده بزرگوار تقاضامند است نظرات ، پیشنهادات و مطالب مفید خود را در خصوص مسائل وبگاه و هرگونه مطلب ، خبر ، پیگیری و موضوعی كه تمایل دارید در سایت منتشر شود به پست الكترونیكی و یا به صورت پیام كوتاه به شماره همراه درج شده در ذیل و همچنین توسط بخش ارسال نظرات برایمان بفرستید تا در سایت بنام خودتان و در راستای تعالی جامعه شیرین سو منتشر گردد.استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و نام نویسنده ی سایت مانعی ندارد.
با تقدیم احترام محسن مقصودی مدیر پایگاه خبری تحلیلی ( شیرین سو ) 9191550074 shirinsu724@gmail.com

مدیر سایت : محسن مقصودیقلعه باشقورتاران میراثی فراموش شده

قلعه سنگی باشقورتاران کبودراهنگ از مکان‌های تاریخی دوره میانی اسلامی است که به میراثی فراموش شده تبدیل شده است.

به گزارش شیرین سو به نقل ازخبرگزاری فارس ، قلعه سنگی باشقورتاران در فاصله 1.5 کیلومتری ضلع جنوبی روستای باشقورتاران در بخش شیرین‌سو از توابع شهرستان کبودراهنگ است که بر فراز کوهی قرار گرفته است که پس از طی مسیری مالرو و در بخش‌هایی با شیب تندی که دارد امکان دسترسی به قلعه را دشوار کرده است.

از فراز این قلعه می‌توان گسترده وسیعی از دره‌ها، دشت‌ها و ارتفاعات پیرامونی منطقه را زیر پوشش دیده‌بانی قرار داد.

این محوطه تاریخی در دوره میانی اسلامی از مهمترین استقرارهای فرهنگی منطقه به شمار می‌آمد که بر اساس داده‌های باستان‌شناسان به عنوان حلقه ارتباطی با حوزه‌های فرهنگی دشت همدان و زنجان ایفای نقش کرده است.

نحوه برپایی و شکل‌گیری آن در ارتفاع، بیانگر اهمیت سوق‌الجیشی و استراتژیک آن در تبادلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی منطقه است.

این قلعه با حصارهای دفاعی و مستحکم همانند قلعه‌های نظامی و دفاعی است که متناسب با بستر صخره‌ای آن شکل و فرم یافته است.

حصارقلعه به صورت دیواره سنگی قطور و برجک‌های دیده‌بانی با مصالح سنگ لاشه و ملاط ساروج در بیشتر قسمت‌های آن هنوز برجا مانده و در برخی بخش‌ها به مرور زمان فرو ریخته است.

قطر دیواره‌های حصارقلعه دو متر و ارتفاع بر جا مانده آن به چهار متر می‌رسد.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کبودراهنگ در این خصوص در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت: در فرایند کاوش‌های باستان‌شناسی در سال 1391 در این قلعه تاریخی به سرپرستی اسماعیل رحمانی کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان و سایر اعضای هیئت کاوش، کاوش‌های بیشتری در فضای داخلی قلعه متمرکز شد که نتایج پرباری حاصل و طی این کاوش 6 فضای سکونتی شناسایی شد.

مهدی غلامی افزود: در فضای شماره یک که فضایی نیمه تخم‌مرغی شکل در قسمت شرقی قلعه است از سه جهت به دیواره‌های سنگی حصارقلعه منتهی می‌شود که سازه سنگی با پلان نیمه بیضوی و سقف گنبدی شکل با ملاط نازک ساروجی در بخش درونی و بیرونی پوشش یافته که کاربری آن به صورت محلی برای ذخیره آب بوده است.

وی ادامه داد: فضای 2، 3 و 5 این قلعه باستانی در برگیرنده سه فضای مستطیلی با دیواره‌های سنگی و درگاه‌هایی است که به یکدیگر مرتبط می‌شوند.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کبودراهنگ ابراز داشت: این فضاها از طرف جنوب و شمال با دیواره سنگی حصار محصور شده که در مدت زمان تغییراتی در ساختار و نوع کاربری‌های موجود ایجاد کرده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: ایجاد دیواره‌های خشتی بر روی ساختار سنگی، مسدود کردن برخی درگاه‌ها و احداث تنورها و اجاق‌ها بیانگر این تحولات است که از ساروج علاوه بر کاربرد با مصالح سنگی در ساخت بناها به عنوان پوشش نازک ساروج در کف بناها و دیواره‌ها در اکثر بناهای داخلی دیده می‌شود.

وی گفت: فضای شماره 4 این قلعه نیز بیانگر یک صحن مرکزی است که مهمترین عنصر ساختاری در آن راه پله‌ای سنگی است که در دو جهت شرقی و شمالی احداث شده است.

غلامی افزود: فضای شماره 6 به عنوان آخرین فضای شناسایی شده به دلیل کاربرد مصالح عمده آجری با پی سنگی از سایر بخش‌های کاوش شده متمایز شده است که رؤیت نیم‌ستون‌های تزئینی با مصالح عمده آجری با پوشش گچی در گوشه‌های بنا بر اهمیت ویژه این بخش افزوده است.

وی ابراز داشت: این گوشه به احتمال زیاد یک تالار گنبدی شکل پذیرایی بوده است که در طی کاوش از دل خروارها آوار بیرون آورده شده است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کبودراهنگ با بیان اینکه این اثر تاریخی در 18 بهمن ماه 1389 به شماره 30019 به ثبت رسیده است، گفت: این قلعه شبیه به قلعه‌های دفاعی دوره اسماعیلیه از جمله قلعه استوناوند لمبسر و الموت است که به احتمال زیاد پایه اول آن در دوره ساسانی ساخته شده که بعدها در دوره اسلامی به ویژه در قرون میانی اسلامی مورد استفاده مجدد قرار گرفته است.

وی ابراز داشت: سفال‌های موجود در محل بیشتر مربوط به دوره سلجوقی تا ایلخانی است و این امر بیانگر استقرارهای مستمر در این زمان بوده است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کبودراهنگ تصریح کرد: ادامه فرایند کاوش‌های باستانشناسی در سال‌های آینده در این قلعه تاریخی حقایقی فراوانی از تاریخ و فرهنگ این خطه را برای همگان نمایان خواهد ساخت.


نوع مطلب : منطقه مهربان، اخبار، 
برچسب ها : قلعه باشقورتاران میراثی فراموش شده، قلعه باشقورتاران، شیرین سو، وبگاه رسمی شیرین سو،
لینک های مرتبط :
محسن مقصودی
شنبه 23 آذر 1392

               


وبگاه رسمی شیرین سو

   شورای اداری شیرین‌سو و انتقاد از عملکرددستگاهها


به گزارش وبگاه شیرین سو به نقل از همدان پیام :شورای اداری بخش شیرین‌سو در سالن اجتماعات بخشداری با حضور فرماندار و مسئولان کبورداهنگ، بخشدار، شوراها و دهیاران بخش شیرین‌سو برگزار شد.

فرماندار کبودراهنگ در این شورا با بررسی مسائل و مشکلات عنوان شده توسط شوراها، دهیاران و مسئولان گفت: دهیاران بازوی شورا در روستاها هستند که باید هفتگی به شورا گزارش دهند و شوراها نیز بر کار دهیاران نظارت داشته باشند همچنین مسائل پیگیری خواهد شد.

مسلم غلامی در رابطه با وام کشاورزی افزود: وام‌های اعطایی به کشاورزان امسال تجمیع می‌شوند و وام‌گیرنده وامی پرداخت نمی‌کند، بلکه با پرداخت مابه‌التفاوت نسبت به تجدید آن اقدام می‌کند.

وی از شوراها و دهیاران خواست: در زمینه موارد مربوط به مواد مخدر با نیروی انتظامی و پایگاه‌های مقاوت بخش همکاری کنند تا این معضل خانمان‌سوز در این بخش ریشه‌کن شود. مهدی سعادتمند بخشدار شیرین‌سو نیز گفت: تمامی احکام شورای دوره چهارم و دهیاران این بخش به موقع صادر شد و منتخبان جدید فعالیت خود را آغاز کردند.

نمایندگان شوراهای شهر، بخش و دهیاران هر کدام مشکلات حوزه خود را بیان کردند که محمد حاجی‌زاده به نمایندگی از شورای بخش، تمدید نکردن وام‌های کشاورزی، مشکل مرکز بهداشتی و درمانی در ویزیت بعدازظهر بیماران، نبود جایگاه واکسیناسیون دام، کمبود آب و آبرسانی به تعدادی از روستاهای دارای مشکل، مشکل سهمیه سبوس و آرد نانوایی‌ها در روستاها از جمله مشکلات این بخش اعلام کرد که باید مسئولان رسیدگی کنند.

طیب ابتکار رئیس شورای شهر شیرین‌سو نیز با انتقاد شدید از مسئولان راه و شهرسازی و کمیته امداد گفت: ایجاد کمربندی شهر بدون تملک و رضایت مالکان، جمع‌آوری نمایندگی کمیته امداد و واگذاری ساختمان آن به اداره گاز، جلوگیری از خروج نیروهای بومی بخش، پرداخت نکردن خسارت بیمه محصولات کشاورزی، ایجاد داروخانه دامپزشکی برای ارائه دام و لبنیات سالم در بخش، تقویت نیروی انتظامی و تأسیس کلانتری جدید با توجه به سرقت‌های رایج احشام، موتورسیکلت و سیم برق و تأسیس و تعمیر دبستان 13 آبان و حل مشکل گرمایشی آن با توجه به اینکه اخیراً دچار آتش‌سوزی شده است، از جمله مشکلات شهر شیرین‌‌سو است که باید به آنها رسیدگی شود.

علیرضا زارعی به نمایندگی از دهیاران نیز خواستار رسیدگی به جابه‌جایی تیر برق و مخابرات در معابر روستاها، توسعه شبکه خدماتی آبفای روستایی، نبود امکانات ورزش، بهسازی راه‌های روستایی، تکمیل گازرسانی به روستاها و جلوگیری از سرقت در روستاها شد.

در ادامه جلسه مسئولان و مدیران شهرستان کبودراهنگ هر یک در حوزه خود پاسخگوی مسائل مطرح شده، شدند.

رئیس شبکه بهداشت شهرستان کبودراهنگ با بیان اینکه در شهرستان کمبود پزشک داریم، گفت: در طرح پزشک خانواده برای هر 4 هزار نفر یک پزشک پیش‌بینی شده بود؛ در حالی که ما برای 25 هزار نفر یک پزشک داریم.

حسن بهرامی با اشاره به اینکه در شهرستان کبودراهنگ، 30 روستا بدون خانه بهداشت وجود دارد، ادامه داد: منتظر چارت جدید هستیم تا برای روستاهای دارای جمعیت 500 نفر خانه بهداشت تأسیس کنیم.

در ادامه کمال حسنی مدیر شرکت آب و فاضلاب شهرستان کبودراهنگ گفت: در حال حاضر 3 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار هستیم و از طرفی هم با کمبود اعتبار مواجه هستیم البته مصرف سرانه آب روستا بیش از استاندارد است؛ در حالی که استاندارد مصرف آب 150 لیتر است و مردم در روستا بین350 تا400 لیتر مصرف دارند و باید مدیریت کرد تا بهینه مصرف شود.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان کبودرآهنگ نیز گفت: نصب یا برچیدن سرعت‌گیر با مصوب شورای تأمین انجام می‌شود که در بخش شیرین‌سو تمامی راه‌های روستایی آسفالت شده و 64 کیلومتر جاده خاکی در شهرستان داریم که برای سال آینده اعتبار گرفته‌ خواهد شد.

سهراب فتحی افزود: جاده شیرین‌سو به علیصدر به دلیل تردد گردشگران ارتقا خواهد یافت و در آینده با دستور ویژه وزیر، آسفالت می‌شود.

حسین نوریون رئیس اداره گاز شهرستان کبوداهنگ نیز افتتاح و بهره‌برداری 9 روستا فاقد گاز این بخش -که در حال حاضر عملیات اجرایی 18 روستا در حال انجام است- در دهه فجر امسال قول داد.

محمدی مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان کبورداهنگ، علت جمع‌آوری شاخه شیرین‌سو تعدیل نیرو و برنامه‌های استان اعلام کرد.

مدیر اداره کار، تعاون و رفاه امور اجتماعی شهرستان هم گفت: برای تشکیل تعاونی در شهرستان 3 هزار تعهد پیش‌بینی شده که از این تعداد 600 تعهد به این بخش اختصاص یافته است. ضمیری از شوراها خواست با اطلاع‌رسانی مردم را برای عضویت در این شرکت ترغیب کند تا هر سهم به ارزش 300 هزار تومان و هر نفر تا 15 سهم می‌تواند عضو شود.

کمندعلی زارعی از سوی آموزش و پرورش شهرستان هم گزارشی نویدبخش از موفقیت‌های علمی دانش‌آموزان و راهیابی به دانشگاه‌ها از این شهرستان خبر داد و افزود: از هزار و 52 شرکت‌کننده در کنکور، تعداد 896 قبولی شهرستان معادل 86 درصد را داشته‌ایم و طبق بخشنامه همه مدارس با 3 کلاس به صورت بخاری برقی و بیش از آن 5 کلاسه به صورت گرمایشی پکیج اداره خواهد شد و برای تأسیس دبستان 13 آبان مبلغ 100 میلیون تومان اعتبار پیش‌بینی شده است.

گیرنده تلویزیون دیجیتال (DVB-T)نوع مطلب : پیگیریهای شیرین سو، اخبار، فرمانداری كبودرآهنگ، بخشداری شیرین سو، 
برچسب ها : شورای اداری شیرین‌سو و انتقاد از عملکرددستگاهها، شیرین سو، Shirinso،
لینک های مرتبط :
محسن مقصودی
یکشنبه 17 آذر 1392
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

شیرین سو

شیرین سو

Powered by WebGozar

به پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو خوش آمدید لطفا نظرات خودتون را در خصوص مطالب سایت برایمان بفرستید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این سایت برای پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو محفوظ است و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و نام نویسنده مانعی ندارد