تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو - مطالب شهریور 1392
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو
ما آمده‌ایم زندگی کنیم تا قیمت پیدا کنیم نه اینکه با هر قیمتی زندگی کنیم.کاری نکنیم بمانیم ، کاری کنیم بماند
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره سایت


امام خمینی : همه ما خدمتگزار مردم هستیم و مملكت ما نیاز به خدمتگزار دارد.
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو سعی بر آن دارد تا با ثبت اخبار ، رویدادها ، وقایع و پیگیری مسائل مربوط به بخش شیرین سو در راستای اطلاع رسانی ، فرهنگ سازی و رشد همه جانبه این منطقه گام بردارد. لذا از شما دوست ، همشهری و مراجعه كننده بزرگوار تقاضامند است نظرات ، پیشنهادات و مطالب مفید خود را در خصوص مسائل وبگاه و هرگونه مطلب ، خبر ، پیگیری و موضوعی كه تمایل دارید در سایت منتشر شود به پست الكترونیكی و یا به صورت پیام كوتاه به شماره همراه درج شده در ذیل و همچنین توسط بخش ارسال نظرات برایمان بفرستید تا در سایت بنام خودتان و در راستای تعالی جامعه شیرین سو منتشر گردد.استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و نام نویسنده ی سایت مانعی ندارد.
با تقدیم احترام محسن مقصودی مدیر پایگاه خبری تحلیلی ( شیرین سو ) 9191550074 shirinsu724@gmail.com

مدیر سایت : محسن مقصودی
سخنگوی دولت خبر داد:

قیمت خرید تضمینی گندم برای سال 93 هر كیلوگرم 1050 تومان تعیین شد
 

محمد باقر نوبخت گفت: با تصویب هیئت وزیران و به منظور حمایت از كشاورزان و افزایش تولیدات داخلی قیمت خرید تضمینی گندم برای هر كیلو 1050 تومان تعیین شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان تصمیمات جلسه امروز دولت به ارائه گزارش وزات نیرو در خصوص چگونگی وضعیت آب كشور، سدها و شبكه های آبیاری اشاره كرد و گفت: قرار بر این است كه وزارت نیرو گزارش نهایی خود را در خصوص وضعیت آب كشور و شبكه های آبیاری به منظور استفاده در بخش كشاورزی و منابع آبی موجود به هیئت دولت ارائه دهد.

نوبخت در ادامه درباره گزارش كمیسیون اقتصادی دولت درباره تعیین قیمت تضمینی محصولات كشاورزی اظهار داشت: بعد از ارائه گزارش كمیسیون اقتصادی دولت هیئت وزیران درخصوص تعیین قیمت تضمینی 24 قلم از محصولات كشاورزی تصمیم گیری كرد و قمیت خرید تضمینی این محصولات برای سال 93 تعیین شد.

وی در ادامه افزود: با تصویب هیئت وزیران قیمت خرید تضمینی گندم برای هر كیلو 1050 تومان تعیین شد و این در حالی است كه قیمت گندم وارداتی برای دولت در هر كیلو 850 تومان هزینه دارد و با تعیین قیمت تضمینی 1050 تومان برای هر كیلو گندم تولید داخل دولت در نظر دارد از امكانات موجود برای افزایش تولید داخلی بهره ببرد.

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها : قیمت خرید تضمینی گندم برای سال 93،
لینک های مرتبط :
محسن مقصودی
دوشنبه 25 شهریور 1392
انتخاب رئیس شورای اسلامی شهر شیرین‌سو، به عنوان شهردار

انتخابات هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر شیرین‌سو به دلیل استعفای رئیس این شورا و انتخاب وی به عنوان شهردار این شهر، مجددا برگزار شد.

سیدعلی امامی یکی از گزیده‌های مطرح شورای شهر شیرین‌سو برای سمت شهرداری بود و از آنجایی که طبق قانون وی نمی‌توانست در شورا حضور داشته باشد، از سمت ریاست شورای این شهر استعفا داد.

رئیس جدید شورای اسلامی شهر شیرین‌سو در گفتگو با خبرنگار ما با بیان این مطلب گفت: در این شورا ۸ گزینه مطرح را برای این سمت در نظر داشتیم که در نهایت سیدعلی امامی به دلیل داشتن مدرک تحصیلی مهندسی عمران و مرتبط با شهرداری، بومی و مورد اقبال عمومی با ۳ رأی موافق و ۲ رأی مخالف از سوی شورای شهر شیرین‌سو برای شهرداری این شهر انتخاب شد و در حال حاضر مراحل قانونی کار نیز در استانداری در حال پیگیری است.

طیب ابتکار(زارعی) با بیان اینکه کوثرعلی زارعی از اعضای علی‌البدل به جمع شوراهای اسلامی شهر شیرین‌سو اضافه شد، اظهار کرد: پس از استعفای امامی از ریاست هیأت رئیسه شورای شهر شیرین‌سو مجددا انتخابات هیأت رئیسه انجام گرفت که بنده به عنوان رئیس شورا، حسین‌علی حاجی‌کبیری نایب رئیس، و عمران سحابی خزانه‌دار، ذبیح ا… زارعی قاسم‌نیا منشی اول و کوثرعلی زارعی به عنوان منشی دوم انتخاب شدند.

همدان پیام


نوع مطلب : اخبار، شهرداری شیرین سو، 
برچسب ها : انتخاب رئیس شورای اسلامی شهر شیرین‌سو، شیرین سو، شهرداری شیرین سو،
لینک های مرتبط :
محسن مقصودی
دوشنبه 18 شهریور 1392


طرح ساخت سد خاکی شیرین‌سو نخستین بار در سال 1369 توسط جهاد سازندگی استان همدان مورد شناسایی کلی و مطالعه قرار گرفت. سپس از طریق اداره کل امور آب استان توسط کارشناس حقیقی در سال 1372 ادامه یافت و در نهایت مطالعات تکمیلی توسط مهندسین مشاور تژآب سد از سال 1374 تا سال 1377 انجام و طرح اجرایی تهیه شد

اقتصاد ایران آنلاین-فاطمه کاظمی: یکی از شاخص‌ترین اکوسیستم‌های آبی استان همدان تالاب شیرین‌سو در شهرستان کبودرآهنگ است که با وجود دارا بودن پوشش گیاهی مناسب علاوه بر پذیرایی پاییزه و زمستانه از جمعیت‌های پرندگان مهاجر، در فصل بهار نیز میزبان گونه‌های آبزی بسیاری برای زادآوری است. تالاب شیرین‌سو واقع در بخش شیرین‌سو از توابع شهرستان کبودرآهنگ استان همدان است و از لحاظ جغرافیایی هم‌مرز با استان زنجان است.

محدوده تالابی که حاصل جمع‌آوری آب رودخانه در پشت سد مخزنی شیرین‌سو است در وهله اول به منظور ذخیره آب کشاورزی زمین‌های همجوار و همچنین کنترل سیلاب جهت جلوگیری از خسارات وارده به زمین‌های پایین دست ایجاد شده است که با گذشت زمان به دلیل دارابودن استعداد زیستی مناسب، در حال حاضر به عنوان یکی از زیستگاه‌های خوب پرندگان مهاجر آبزی استان نیز محسوب می‌شود. در یک مطالعه تحقیقاتی که به منظور شناسایی فون پرندگان مهاجر این زیستگاه تالابی طی ۳ سال (۱۳۸۴ الی ۱۳۸۶) و در چهار فصل و به صورت مشاهدات میدانی صورت پذیرفته است، نتایج بیانگر این است که بیش از ۹۰ گونه در این زیستگاه تالابی دیده می‌شوند.

تالاب و ارزش آن

تالاب‌ها از جمله مولدترین محیط‌های جهان هستند. برای مثال، برنج یکی از محصولات رایج تالابی، غذای نیمی از جمعیت جهان را تامین می‌کند. این اکوسیستم‌ها گهواره‌های تنوع زیستی دنیا هستند که با فراهم ساختن آب و قابلیت زادآوری اولیه نقش مهمی در بقای گونه‌های بی‌شماری از گیاهان و جانوران وابسته به خود ایفا می‌کنند.

تالاب‌ها از اجتماعات انبوه گونه‌های پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان، ماهیان و بی‌مهرگان حمایت می‌کنند. از بین ۲۰ هزار گونه مختلف ماهی در سطح جهان، بیش از ۴۰ درصد آنها در آب‌های شیرین (تالاب‌ها) زندگی می‌کنند. تالاب‌ها ذخیره‌گاه‌های بسیار مهمی از مواد ژنتیکی گیاهان نیز محسوب می‌شوند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که اکوسیستم‌ها سالانه حداقل ۳۳ میلیارد دلار ارزش خدماتی به وجود می‌آورند که ۹/۴ میلیارد دلار آن از طریق تالاب‌ها تامین می‌شود.

تاثیر و تاثر متقابل اجزای فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی یک تالاب مثل خاک، آب، گیاهان، و جانوران عملکردهای متعددی برای تالاب ایجاد می‌کند. علاوه بر این تالاب‌ها به عنوان بخشی از میراث فرهنگی بشر اهمیت ویژه‌ای دارند، با باورهای جهان شناسی رابطه داشته، منشا تعالی زیبایی‌شناختی می‌شوند، پناهگاه‌هایی برای حیات وحش ایجاد کرده و شالوده سنن مهم بومی را تشکیل می‌دهد.

ویژگی‌های اقتصادی و اجتماعی تالاب شیرین سو

ساخت سد مخزنی شیرین‌سو یکی از طرح‌های زیربنایی در منطقه است که می‌تواند با مدیریت صحیح موجب دگرگونی و تحول در ساختار اقتصادی و اجتماعی منطقه شود. این سد با ذخیره بیش از ۴ میلیون متر مکعب، می‌تواند ۵۰۰ هکتار از اراضی دیم را تبدیل به آبی کرده و در این راستا علاوه بر افزایش سطح زیر کشت و رشد کمی و کیفی محصولات موجب اشتغال و جذب جوانان بیکار و جویای کار و قوت‌بخشیدن به توان اقتصادی منطقه، موجب توقف مهاجرت به نواحی شهری بخصوص شهر کبودرآهنگ شود.

از سوی دیگر قرار گرفتن تالاب زیبای شیرین‌سو در شمال شرقی غار شگفت‌انگیز علیصدر بر ارزش این مکان افزوده است و اشکال مختلفی از توریسم مانند توریسم اجتماعی و توریسم تفریحی را می‌تواند به سوی این تالاب هدایت کند. این تالاب با قرار گرفتن در نزدیکی غار علیصدر از چشم‌انداز زیبای طبیعی برخوردار است که با کمی توجه می‌تواند به یکی از قطب‌های جذب توریسم کشور تبدیل شود. توسعه صنعت اکوتوریسم در کشور قبل از هر چیز به بسترسازی فرهنگی نیاز دارد. رعایت ملاحظات محیط‌زیستی به منظور بهره‌برداری پایدار از طبیعت و آموزش عمومی به گردشگران برای این امر بسیار ضروری است. این منطقه زیبا که دارای پتانسیل گردشگری بالایی است، با مشکلاتی رو به‌روست که اگر حل نشود باید منتظر از دست دادن این تالاب زیبا باشیم.

آلودگی تالاب با کودهای کشاورزی

طرح ساخت سد خاکی شیرین‌سو نخستین بار در سال ۱۳۶۹ توسط جهاد سازندگی استان همدان مورد شناسایی کلی و مطالعه قرار گرفت. سپس از طریق اداره کل امور آب استان توسط کارشناس حقیقی در سال ۱۳۷۲ ادامه یافت و در نهایت مطالعات تکمیلی توسط مهندسین مشاور تژآب سد از سال ۱۳۷۴ تا سال ۱۳۷۷ انجام و طرح اجرایی تهیه شد. در سال ۱۳۷۸ کار اجرایی شروع و در سال ۱۳۸۲ این سد آبگیری شد.

یک فعال مدنی درباره اهمیت این سد می‌گوید: عمده‌ترین اهداف احداث سد خاکی شیرین‌سو، تامین بخشی از آب کشاورزی و کنترل سیلاب در دشت پایین‌دست و همچنین ایجاد واحد پرورش ماهی و توسعه زمینه‌های گردشگری از طریق درختکاری و ایجاد تاسیسات تفریحی و ایجاد اشتغال و درآمدزایی بوده است. اگرچه این سد با کاربری زراعی ساخته شده است اما پس از گذشت زمان به دلیل داشتن آب کافی در تمام طول سال و مناسب بودن پوشش گیاهی و نیز داشتن موقعیت مناسب، کاربری بوم شناسی پیدا کرده و هم‌اکنون مهم‌ترین سایت برای پرندگان مهاجر در استان همدان به شمار می‌آید. «فرهاد گیتی‌جمال» می‌افزاید: زمین‌های کشاورزی زیادی در بالادست تالاب شیرین‌سو وجود دارد که متاسفانه در اثر استفاده کشاورزان از کودهای نیتراته، فسفاته تپاسه و آفت‌کش‌های کلره که در دنیا منسوخ شده و از طریق روانابی که در اثر بارندگی اتفاق می‌افتد باعث شستن خاک و ورود این کودها و آفت‌کش‌ها وارد تالاب شده و باعث مرگ و میر پرندگان و ماهی‌های این تالاب می‌شوند.

پرغذایی تالاب

وی به مشکل پرغذایی تالاب شیرین‌سو اشاره کرده و می‌گوید: دلیل پرغذایی وجود فسفر که در کودهای کشاورزان وجود دارد است که در اثر بارندگی و رواناب فسفر وارد تالاب شده و باعث رشد بی‌رویه جلبک‌ها و کاهش نور خورشید و غذا برای ماهیان و کاهش غذای پرندگان و مرگ ماهیان می‌شود.

دعوای سه ارگان در حفاظت از تالاب

تالاب شیرین‌سو براساس آگهی رسمی شماره ۹۳۳۹ از سال ۸۹ به مدت ۵ سال به عنوان منطقه شکارممنوع معرفی شد. بنابر تعریف، مناطق شکار ممنوع به مدت ۵ سال مورد حفاظت قرار گرفته و اگر ظرفیت ارتقا به مناطق چهارگانه تحت حفاظت سازمان محیط‌زیست، پارک ملی، منطقه حفاظت‌شده، پناهگاه حیات وحش و اثر طبیعی ملی را داشته باشد تبدیل به مناطق آزاد می‌شود و اگر این مسئله رعایت نشود به مدت ۵ سال دوباره حفاظت می‌شود و پروسه دوباره تکرار می‌شود.

یک فعال محیط‌زیست نیز در این باره می‌گوید: طبق کنوانسیون تالاب‌ها که یک کنوانسیون بین‌المللی است مناطقی که تحت حفاظت سازمان محیط‌زیست هستند باید زیر نظر سازمان محیط‌زیست باشند پس باید از این کنوانسیون تبعیت کرد.

«حمیدرضا سمواتی» در ادامه می‌گوید: اما در حال حاضر ۳ سازمان آب منطقه‌ای، اداره کل حفاظت محیط‌زیست و سازمان میراث فرهنگی مدعی حفاظت از این تالاب هستند که این مسئله مشکلاتی را در حفاظت از این منبع زیست‌محیطی مهم ایجاد کرده است.

چرای مفرط دام‌ها

در بالادست تالاب‌ که زیرنظر منابع طبیعی است پوشش گیاهی منطقه به‌طور عمده از ۶ تیپ مرتع تشکیل شده است. قسمت‌هایی از بخش غربی نیز جنگل دست‌کاشت بوده که توسط اداره منابع طبیعی شهرستان کبودرآهنگ مدیریت می‌شود. بیش از ۳۰ درصد از سطح مراتع منطقه را خاک لخت پوشانده که نشان‌دهنده نبود گیاه روی آن است. شیرین‌سو از لحاظ مرتع فقیر و تاحدی متوسط است.

سمواتی درباره علت این مسئله می‌گوید: از گیاهان این منطقه گون در ارتفاعات و در مناطق دشتی و دامنه‌ای و جامعه نی در تالاب و خانواده آستراسه، نعناع، چتریان، شب‌بو، گل‌گاوزبان، گندمیان و بقولات فراوان‌تر است که گیاهان خوش‌خوراک برای دام‌هاست. وی می‌افزاید: چرای مفرط دام‌ها باعث لخت شدن پوشش گیاهی اطراف تالاب در بالادست آن می‌شود که در فصل بارندگی شدید باعث سیل و بلایای طبیعی در منطقه می‌شود چرا که پوشش گیاهی باعث کاهش رواناب می‌شود.

در غرب کشور (استان همدان) چنین زیستگاهی به وجود آمده و در گذشته کشاورزان از آن استفاده می‌کردند اما به دلیل آنکه در مسیر مهاجرت پرندگان قرار داشته و پوشش گیاهی مناسبی به ویژه برای پرندگان مهاجر‌زادآور فراهم کرده و کاربری بوم‌شناسی پیدا کرده به یکی از مهم‌ترین سایت‌های پرنده‌نگاری در استان همدان و یکی از سایت‌های با قابلیت بالا در غرب کشور تبدیل شده است. به همین دلیل باید این پتانسیل حفظ شده و در راستای توسعه پایدار و اصل۵۰ قانون‌اساسی عمل کرده تا این تنوع قابل‌توجه بتواند در آینده نیز بقا یافته و برای آیندگان حفظ شده و جنبه‌های مطالعات بعدی را برای آیندگان فراهم سازد.

نوع مطلب : اخبار، تالاب شیرین سو، پیگیریهای شیرین سو، 
برچسب ها : تالاب «شیرین‌سو» سرگردان در دست سه ارگان، محسن مقصودی، تالاب شیرین سو، شیرین سو.، shirin su،
لینک های مرتبط :
محسن مقصودی
چهارشنبه 13 شهریور 1392به گزارش وبگاه رسمی شیرین سو : بخشدار شیرین سو در این جلسه ضمن  عرض تبریک فرا رسیدن هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و عرض خسته نباشید به دهیاران محترم، نکات مهمی را در خصوص اطلاع رسانی عملکرد فعالیتهای عمرانی در سطح روستاهای بخش متذکر، و پیگیری و تسریع در لایروبی جداول و جمع آوری زباله، ساماندهی مزار شهدای والامقام ، تکمیل و نصب کدپستی ده رقمی، پیگیری مشکلات آب شرب و تکمیل پروژه های نیمه کاره را خواستار شد.

نوع مطلب : بخشداری شیرین سو، اخبار، 
برچسب ها : برگزاری نشست مشورتی مرداد ماه دهیاران بخش شیرین سو، بخشداری شیرین سو، شیرین سو،
لینک های مرتبط :
محسن مقصودی
جمعه 1 شهریور 1392
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

شیرین سو

شیرین سو

Powered by WebGozar

به پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو خوش آمدید لطفا نظرات خودتون را در خصوص مطالب سایت برایمان بفرستید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این سایت برای پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو محفوظ است و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و نام نویسنده مانعی ندارد