تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو - قلعه قدیمی روستای اکنلو؛ گنجینه‌‌ فرهنگ
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو
ما آمده‌ایم زندگی کنیم تا قیمت پیدا کنیم نه اینکه با هر قیمتی زندگی کنیم.کاری نکنیم بمانیم ، کاری کنیم بماند
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره سایت


امام خمینی : همه ما خدمتگزار مردم هستیم و مملكت ما نیاز به خدمتگزار دارد.
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو سعی بر آن دارد تا با ثبت اخبار ، رویدادها ، وقایع و پیگیری مسائل مربوط به بخش شیرین سو در راستای اطلاع رسانی ، فرهنگ سازی و رشد همه جانبه این منطقه گام بردارد. لذا از شما دوست ، همشهری و مراجعه كننده بزرگوار تقاضامند است نظرات ، پیشنهادات و مطالب مفید خود را در خصوص مسائل وبگاه و هرگونه مطلب ، خبر ، پیگیری و موضوعی كه تمایل دارید در سایت منتشر شود به پست الكترونیكی و یا به صورت پیام كوتاه به شماره همراه درج شده در ذیل و همچنین توسط بخش ارسال نظرات برایمان بفرستید تا در سایت بنام خودتان و در راستای تعالی جامعه شیرین سو منتشر گردد.استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و نام نویسنده ی سایت مانعی ندارد.
با تقدیم احترام محسن مقصودی مدیر پایگاه خبری تحلیلی ( شیرین سو ) 9191550074 shirinsu724@gmail.com

مدیر سایت : محسن مقصودی
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو shirinsu.ir

روستای اکنلو گنجینه‌ای از فرهنگ را در خود جای داده که کمتر کسی با آن آشناست

به گزارش شیرین سو به نقل از خبرگزاری فارس در همدان ، روستایی قدیمی از توابع شهرستان کبودراهنگ، گنجینه‌ای از فرهنگ را در خود جای داده که کمتر کسی با آن آشناست.

وقتی از وجود کتابخانه‌ای غنی در روستای اکنلو باخبر شدیم، بار سفر بستیم و راهی روستا شدیم؛ بعد از گذشت 138 کیلومتر از مرکز همدان به روستای زیبای اکنلو در کبودراهنگ رسیدیم؛ روستایی با درختان سر به فلک کشیده راش و صنوبر؛ وارد روستا که شدیم کوچه پس کوچه‌های خاکی اما با مردمی صمیمی، پذیرای ما شدند.

صاحب این گنجینه، با روی خوش پذیرای خبرنگاران فارس شد، ما را به قلعه‌ای قدیمی که حالا گنجی از کتاب و فرهنگ را در دل خود جای داده بود، راهنمایی کرد. کتابخانه‌ای با بیش از 25 هزار جلد کتاب!.

پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو shirinsu.ir

با ورود به حیاط کتابخانه، در نگاه اول شیشه‌های شکسته و حیاط به نسبت مخروبه‌ای توجهمان را جلب کرد، شاید باورمان نمی‌شد اینجا باید همان گنجینه را درون خود جای داده باشد، اما به راستی درون آن متفاوت از بیرونش بود.

وارد کتابخانه‌ شدیم، کتابخانه‎ای که ثمره عشق مرحومه بانو سمن‌ناز کیهانی و فرزندش بود، همان‌هایی که 19 سال بدون هیچ چشمداشتی با روزه استیجاری، پول آن را صرف خرید کتاب کردند و تقویت فرهنگ کتابخوانی.

عظمت کتابخانه و کتاب‌هایش، همه را بهت‌زده کرد. کتابخانه‌ای که مثل موزه‌ای پر بود از کتاب‌های باارزش قدیمی.

بر روی صندلی‌ها که نشستیم، متوجه قدمت آنها شدیم، همه چیز اینجا رنگ و بوی تاریخی داشت.

وجود کتاب‌های قرآن و تفسیر، حدیث، فقه و اصول، تاریخ اسلام، زندگی‌نامه معصومین، تاریخ، جغرافیا، اخلاق، رجال، ادبیات، سیاست، طب، روانشناسی، ریاضیات و... نیز نظرمان را به خود جلب می‌کرد.

پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو shirinsu.ir

از حال و احوال موسس کتابخانه پرسیدیم و شنیدیم که حجت‌الاسلام والمسلمین عمادالدین رضایی همدانی نام دارد و در سال 1329 شمسی در روستای اکنلو متولد شده است.

یکی از آرزوهای او در زمان تحصیل مطالعه کتاب‌های غیر درسی بوده که در آن زمان به آرزوی خود نرسید، به همین دلیل وقتی بزرگتر شد با کمک مادرش نه تنها به آرزوی خود که به آرزوی دیگران نیز جامه عمل پوشاند.

وی بعد از عزیمت به تهران، به جمع‌آوری 4 هزار جلد کتاب در سال 1370 پرداخته و تصمیم به تأسیس این کتابخانه شخصی در روستای اکنلو می‌گیرد.

وی با بیان اینکه هزینه خرید کتب این کتابخانه از روزه‌های استیجاری خود و مادرش تهیه شده گفت: در حال حاضر 25 هزار جلد کتاب در این کتابخانه وجود دارد و افراد مختلفی از دانشجو گرفته تا طلبه و استاد در رشته‌های مورد نیاز خود از نقاط مختلف ایران از جمله زنجان، اراک، تهران و ... و روستاهای اطراف اکنلو در این کتابخانه عضو هستند و از کتاب‌های آن استفاده می‌کنند.

پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو shirinsu.ir

رضایی روستای اکنلو را زادگاه و وطن خود دانست و در خصوص دلیل انتخاب این روستا برای احداث این کتابخانه تصریح کرد: اگر هر کسی در وطن خود کارهای فرهنگی انجام دهد مشکل فرهنگی کشور حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه در مسیر راه‌اندازی و فعالیت کتابخانه سختی‌های بسیاری را از سر گذراندم، گفت: در هر بار مراجعه به کتابخانه شاهد سرقت تعدادی از کتاب‌ها بودم چراکه اینجا یک کتابخانه خانگی با امنیت کم است.

موسس این کتابخانه روستایی که سعی داشته این محل به یک موزه تبدیل شود ادامه داد: بیش از 500 عنوان کتاب خطی و ظروف نقره‌ای در این محل به سرقت رفته که باعث ناراحتی‌ام شد.

پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو shirinsu.ir

وی با اشاره به اینکه امسال 900 هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های کشور و 4 هزار جلد به کتابخانه‌های همدان اهدا کرده است، تصریح کرد: این کتابخانه از ابتدا تاکنون بیش از 4 هزار عضو داشته و عضویت در آن رایگان است.

رضایی با بیان اینکه این کار من برای مسئولان اهمیت ندارد، این نوع دیدگاه را ضد فرهنگ دانست.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا مسئولان هیچ کمکی به این کتابخانه و امنیت آن نکرده‌اند، گفت: قول مسئولان در خصوص این کتابخانه مشروط است و باعث سلب اختیار از من می‌شود در حالی که می‌خواهم اینجا را به یادگاری از مادر مرحومم نگاه دارم و با این نیت به مردم روستا خدمت‌رسانی کنم.

جای سئوال باقی می‌ماند که چرا مسئولان نسبت به گنج‌هایی این چنینی بی‌تفاوت هستند. یکی از نهادهایی که می‌تواند این گنج بی‌نظیر را حفظ کند اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان است. در این راستا جویای ماجرا از مدیرکل اداره کتابخانه‌های عمومی استان شدیم.

پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو shirinsu.ir

ارشاد استعدادی به برگزاری یک جلسه حضوری و دو گفت‌وگوی تلفنی با موسس این کتابخانه اشاره کرد و اظهار داشت: اداره کتابخانه‌های عمومی استان آمادگی دارد در قالب کتابخانه مشارکتی و یا حق‌الانتفاع آنجا را احیا و حمایت کند تا مردم بتوانند از این گنج ذی‌قیمت استفاده کنند.

وی به دزدیده شدن کتاب‌های این کتابخانه اشاره و تصریح کرد: احتمال دارد با گذر زمان کتاب‌های بیشتری از این گنجینه دزدیده شود که مقابله با این وضعیت، نیاز به آمادگی و همکاری موسس کتابخانه دارد.مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با بیان اینکه این کتابخانه یک گنج باارزش است گفت: در صورت احیای این کتابخانه کتابدار و حراست برای آن در نظر گرفته می‌شود و باید گنج خود را به یک نهاد انقلابی واگذار کند.
نوع مطلب : پتانسیلهای گردشگری شیرین سو، پیگیریهای شیرین سو، منطقه مهربان، اخبار، 
برچسب ها : روستای گردشگری اکنلو، مرحومه بانو سمن‌ناز کیهانی، حجت‌الاسلام والمسلمین عمادالدین رضایی همدانی، بخش شیرین سو، شیرین سو، پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو، shirinsu.ir،
لینک های مرتبط :
محسن مقصودی
دوشنبه 25 اسفند 1393
جمعه 27 فروردین 1395 08:31
سلام
بااینکه سالهاست ازشهرپدریم جدا شدم اماهنوز دیدن وشنیدن یه چیزکوچیک ازاین شهر منو به وجد میاره وخاطرات زیبای کودکیموزنده میکنه من تازه متوجه وجود این وبلاگ شدم وازمطالبش واقعا لذت بردم ممنون ازشماو خداقوت
محسن مقصودیممنون از لطف شما
دوشنبه 28 دی 1394 20:26
ساق اولون
ساق یاشاسلار اهلی علم و فرهنگ
شنبه 5 دی 1394 20:07
زنده باد
محسن مقصودیممنون دوست عزیز من
جمعه 29 آبان 1394 13:20
با عرض سلام خسته نباشید و تشکر از زحمات دوستان
اگه امکانش وجود داشته باشه مستند پخش شده از شهر شیرین سو رو برای دانلود تو سایت قرار بدین
با تشکر
محسن مقصودیسلام
بله حتما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

شیرین سو

شیرین سو

Powered by WebGozar

به پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو خوش آمدید لطفا نظرات خودتون را در خصوص مطالب سایت برایمان بفرستید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این سایت برای پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو محفوظ است و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و نام نویسنده مانعی ندارد