تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو - تهدیدی برای سیب‌زمینی کاران همدانی
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو
ما آمده‌ایم زندگی کنیم تا قیمت پیدا کنیم نه اینکه با هر قیمتی زندگی کنیم.کاری نکنیم بمانیم ، کاری کنیم بماند
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره سایت


امام خمینی : همه ما خدمتگزار مردم هستیم و مملكت ما نیاز به خدمتگزار دارد.
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو سعی بر آن دارد تا با ثبت اخبار ، رویدادها ، وقایع و پیگیری مسائل مربوط به بخش شیرین سو در راستای اطلاع رسانی ، فرهنگ سازی و رشد همه جانبه این منطقه گام بردارد. لذا از شما دوست ، همشهری و مراجعه كننده بزرگوار تقاضامند است نظرات ، پیشنهادات و مطالب مفید خود را در خصوص مسائل وبگاه و هرگونه مطلب ، خبر ، پیگیری و موضوعی كه تمایل دارید در سایت منتشر شود به پست الكترونیكی و یا به صورت پیام كوتاه به شماره همراه درج شده در ذیل و همچنین توسط بخش ارسال نظرات برایمان بفرستید تا در سایت بنام خودتان و در راستای تعالی جامعه شیرین سو منتشر گردد.استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و نام نویسنده ی سایت مانعی ندارد.
با تقدیم احترام محسن مقصودی مدیر پایگاه خبری تحلیلی ( شیرین سو ) 9191550074 shirinsu724@gmail.com

مدیر سایت : محسن مقصودی


ورود سیب‌زمینی از سایر استان‌ها سیب‌زمینی همدان را در انبار‌ها دپو کرده است

شیرین سو :افزایش تولید سیب‌زمینی و ورود این محصول از سایر استان‌ها موجب دپوی بخش بسیاری از سیب‌زمینی تولیدی همدان در انبارها شده و قیمت این محصول به شدت افت داشته است. 
استان همدان با تولید یک میلیون تن محصول سیب‌زمینی در سال، یکی از تولیدکنندگان اصلی این محصول در کشور محسوب می‌شود و سایر استان‌ها و صاحبان صنایع تبدیلی برای تأمین سیب‌زمینی مورد نیاز خود استان همدان را یکی از اولویت‌های خود قرار می‌دهند.
امسال در 25 هزار و 780 هکتار از اراضی زراعی استان همدان سیب‌زمینی کشت شده که 12 هزار و 55 هکتار از اراضی زراعی کشاورزی استان به زیر کشت سیب‌زمینی تابستانه و 13 هزار و 752 هکتار زیر کشت پاییزه رفته است.
سیب‌زمینی همدان از نظر کیفیت به عنوان یکی از محصولاتی است که مورد پسند صنایع تبدیلی و برندهای مطرح کشور قرار گرفته و کارخانجات بزرگ در کشور سیب‌زمینی همدان را به عنوان نخستین انتخاب مدنظر دارند.
به گزارش تسنیم، متأسفانه ضعف در مدیریت کشت سیب‌زمینی در کشور و به تبع آن در استان همدان موجب شده تا هر سال سیب‌زمینی شرایط متفاوتی را از نظر فروش و قیمت پشت سر بگذارد، به گونه‌ای که در برخی سال‌ها شاهد افزایش قیمت این محصول شده که در نهایت از صادرات نیز جلوگیری می‌شود.
از سوی دیگر در سال‌هایی همچون امسال شاهد وجود میزان بالای سیب‌زمینی در بازار هستیم که سبب کاهش شدید قیمت این محصول شده و از سوی دیگر بخش بسیاری از آن نیز به ضایعات تبدیل می‌شود.
این مسأله نه‌تنها به بازارهای داخلی آسیب می‎زند بلکه آسیب جدی را به بازارهای صادراتی سیب‌زمینی استان همدان وارد می‎کند؛ زیرا با وجود چنین وضعیتی بازارهای هدف صادراتی دیگر نمی‌‌توانند برای واردات محصول موردنیاز خود بر روی استان همدان برنامه‌ریزی کنند.
متأسفانه مدیریت ضعیف از سوی سازمان جهاد کشاورزی برای آموزش و فرهنگ‌سازی کشاورزان سیب‌زمینی‌کار در استان همدان برای مدیریت کشت و تولید براساس نیاز کشور و استان موجب شده تا امروز شاهد دپوی سیب‌زمینی استان در انبارها بوده و قیمت سیب‌زمینی در بازار با افت شدید روبه‌رو باشد.
تولید سیب‌زمینی در استان‌های همجوار و وارد شدن سیب‌زمینی تولید جیرفت به بازار عامل دیگری است که امروز سبب کاهش قیمت سیب‌زمینی پاییزه همدان شده و براساس نظر کارشناسان این روند تا سال آینده و در زمان برداشت سیب‌زمینی تابستانه نیز ادامه دارد.
باید به این نکته توجه داشت که اگر کشاورزان استان همدان روند تولید به هر قیمت سیب‌زمینی را ادامه دهند ضمن آسیب وارد کردن به منابع آب استان همدان با ضرر و زیان جدی روبه‌رو می‌شوند؛ زیرا سال آینده محصول سیب‌زمینی استان‎های دیگر همزمان با استان همدان وارد بازار می‎شود.
امروز کشاورزان با مشکل کاهش قیمت سیب‌زمینی در بازار و صادرات این محصول به خارج از کشور روبه‌رو هستند و از این‌رو منتظر هستند تا دوباره رخدادی در کشور سبب برگشت ورق از این‌رو به آن‌رو شود.
اما نگاه بلندمدت به کشاورزی می‌طلبد تا مدیریت کشت و تولید در این بخش به‌ویژه برای محصول سیب‌زمینی که برای تولید یک کیلوگرم به 165 لیتر آب نیاز دارد و با توجه به کاهش بارش در کشور و استان باید در زمینه مصرف آب نیز صرفه‌جویی لازم را داشته باشیم.
مدیر سازمان تعاون روستایی استان همدان با بیان اینکه قیمت سیب‌زمینی به 500 تومان کاهش یافت، گفت: وضعیت نابسامان بازار سیب‌زمینی تا سال آینده ادامه دارد و هر چه جلوتر می‎رویم وضعیت این محصول نگران‌کننده می‎شود.
رضا عباسی درباره کاهش قیمت سیب‌زمینی در بازار همدان اظهار کرد: یکی از دلایل این کاهش قیمت، کشت سیب‌زمینی در استان کرمانشاه بیشتر از میزان سال‌های گذشته بوده است.
وی با بیان اینکه استان کرمانشاه بیشتر از سال‌های گذشته سیب‌زمینی کشت کرده است، افزود: همچنین جیرفت نیز در قالب طرح استمرار کشت سیب‌زمینی باید در اواخر اسفندماه سیب‌زمینی خود را به بازار عرضه می‌کرد که هم‌اکنون شاهد ورود سیب‌زمینی تازه جیرفت به بازار هستیم.
عباسی با اشاره به اینکه جیرفت در 2 نوبت سیب‌زمینی کشت کرده است، گفت: نوبت اول آن هم‌اکنون برداشت و وارد بازار شده و نوبت دوم آن نیز ممکن است همزمان با کشت تابستانه همدان وارد بازار شود که خبر خوبی برای کشاورزان نیست.
وی کاهش صادرات سیب‌زمینی را از دیگر عوامل مؤثر در کاهش قیمت سیب‌زمینی دانست و بیان کرد: عراق یکی از بازارهای اصلی صادرات سیب‌زمینی همدان بوده که به سبب حضور سایر کشورها در بازار عراق، تجار این کشور تمایلی به خرید سیب‌زمینی همدان ندارند.
عباسی با اشاره بر اینکه به نوعی بازار سیب‎زمینی در عراق را از دست داده‌ایم، عنوان کرد: صادرکنندگان و تولیدکنندگان حتی با اعلام پایین‌ترین قیمت یعنی 500 تومان به طرف عراقی نمی‎توانند محصول خود را بفروشند؛ زیرا محصولات کشورهایی همچون سوریه با قیمت کمتر وارد بازار عراق می‎شود.
مدیر سازمان تعاون روستایی استان همدان تأکید کرد: دولت باید اهرم‌های تشویقی لازم را برای صادرات سیب‌زمینی در نظر بگیرد و این اقدام باید هرچه سریع‌تر عملیاتی شود.
وی بیان کرد: برای برون‌رفت سیب‌زمینی از این وضعیت نابسامان دولت باید یارانه برای صادرات سیب‌زمینی در نظر بگیرد؛ زیرا در حال حاضر انبارها و سردخانه‌های استان با دپوی سیب‎زمینی روبه‌رو بوده است و باید فکری عاجل برای آنها صورت گیرد. عباسی با تأکید بر اینکه در حال حاضر قیمت سیب‌زمینی به کمترین حالت خود رسیده است، افزود: سیب‌زمینی در بازار به همان قیمت انبار عرضه می‌شود که این مسأله نگران‌کننده است.
 وضعیت تولید سیب‌زمینی در استان همدان در سال‌های گذشته روند یکنواختی را پشت سر گذاشته ولی کشت این محصول در سایر استان‌ها به فروش محصول همدان تأثیر منفی می‌گذارد.
سال‌هایی سیب‌زمینی افزایش قیمت دارد که از صادرات آن جلوگیری می‌شود که در این زمان کشاورزان سود خوبی از فروش سیب‌زمینی به جیب می‎زنند و این طمع سبب می‌شود کشت خود را برای دوره بعد افزایش دهند و همین امر سبب می‌شود که با کاهش قیمت سیب‌زمینی روبه‌رو شوند.
امروز که وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مطبوع آن در استان برای این وضعیت مورد سرزنش قرار دارند، باید به این نکته نیز توجه کرد که اگر امروز سیب‌زمینی کشاورزان همدانی با قیمت 500 تومان به فروش می‎رسد سال گذشته در این ایام سیب‌زمینی کمتر از 3 هزار تومان در بازار پیدا نمی‌شد و این امر می‌طلبد تا کشاورزان تمامی مسائل را در کنار هم ببینند. همدان پیام
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها : سیب زمینی، کشاورزان شیرین سو، شیرین سو، کشاورزی، منطقه مهربان، مهربان، shirinsu،
لینک های مرتبط :
محسن مقصودی
یکشنبه 26 بهمن 1393
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

شیرین سو

شیرین سو

Powered by WebGozar

به پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو خوش آمدید لطفا نظرات خودتون را در خصوص مطالب سایت برایمان بفرستید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این سایت برای پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو محفوظ است و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و نام نویسنده مانعی ندارد