تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو - فروش آب سد شیرین‌سو ( خواجه در بند لفظ سد و تالاب است )
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو
ما آمده‌ایم زندگی کنیم تا قیمت پیدا کنیم نه اینکه با هر قیمتی زندگی کنیم.کاری نکنیم بمانیم ، کاری کنیم بماند
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره سایت


امام خمینی : همه ما خدمتگزار مردم هستیم و مملكت ما نیاز به خدمتگزار دارد.
پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو سعی بر آن دارد تا با ثبت اخبار ، رویدادها ، وقایع و پیگیری مسائل مربوط به بخش شیرین سو در راستای اطلاع رسانی ، فرهنگ سازی و رشد همه جانبه این منطقه گام بردارد. لذا از شما دوست ، همشهری و مراجعه كننده بزرگوار تقاضامند است نظرات ، پیشنهادات و مطالب مفید خود را در خصوص مسائل وبگاه و هرگونه مطلب ، خبر ، پیگیری و موضوعی كه تمایل دارید در سایت منتشر شود به پست الكترونیكی و یا به صورت پیام كوتاه به شماره همراه درج شده در ذیل و همچنین توسط بخش ارسال نظرات برایمان بفرستید تا در سایت بنام خودتان و در راستای تعالی جامعه شیرین سو منتشر گردد.استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و نام نویسنده ی سایت مانعی ندارد.
با تقدیم احترام محسن مقصودی مدیر پایگاه خبری تحلیلی ( شیرین سو ) 9191550074 shirinsu724@gmail.com

مدیر سایت : محسن مقصودی
  به گزارش شیرین سو به نقل از همدان‌پیام: در حالی که در لیست استان‌های کم آب قرار داریم آب سد شیرین‌سو را می‌فروشند.

بقیه در ادامه مطلب

سد 300 هكتاری شیرین‌سو كه وسعت دریاچه آن 43 هكتار است حدود 15 سال پیش ایجاد شده است. این سد از منابع آبی همچون چشمه آبی كهرآباد در نزدیكی سد و محور كبودراهنگ- قیدار و نیز رودخانه حسین‌آباد در 5 كیلومتری شمال شرقی سد تأمین می‌شود و حالا آب جمع شده در سد در اختیار كشاورزان منطقه قرار گرفته است تا زمین‌های كشاورزی خود را آبیاری كنند.
این سد توسط امور آب منطقه‌ای استان در منطقه ایجاد شده تا مكانی باشد برای ذخیره آب و استفاده در آبیاری زمین‌های كشاورزی منطقه اطراف؛ در مجموع، محدوده مورد نظر بخش كوچكی از حوضه آبریز قره‌چای است كه در تقسیم‌بندی كلی هیدرولوژی ایران جزو حوضه مركزی و در تقسیم‌بندی طرح جامع آب شور زیر حوضه ششم از حوضه شماره یك منطقه هفتم مطالعاتی محسوب شده است.
رودخانه اصلی آن از كوه آق‌داق سرچشمه می‌گیرد. به صورت فصلی است و به دشت كبودراهنگ تخلیه می‌شود. بیش از 80 درصد از مساحت حوضه در ارتفاعات هزار و 800 تا هزار و 900 متر واقع شده است. رودخانه فصلی شیرین‌سو از جریان‌های فصلی است كه در خروجی حوزه به دشت كبودراهنگ تخلیه می‌شود و از طرف دیگر رودخانه فصلی حسین‌آباد پس از عبور از روستاهای حسین‌آباد و باباخنجر به همان دشت تخلیه می‌شوند.
تا اینجای مطلب به نظر می‌رسد اتفاق خاصی رخ نداده است و به روال طبیعی و قانونی آب سد در اختیار كشاورزان برای استفاده قرار گرفته است. اما حساسیت‌ها زمانی بر آن قوت می‌گیرد كه پای نام دیگری برای این منطقه با عنوان "تالاب شیرین‌سو" به میان می‌آید.
تنوع اكولوژیك بالای منطقه نیاز اساسی به برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی را می‌طلبد كه با پیگیری‌های انجام شده و بر اساس آگهی رسمی شماره 1939 تاریخ 4 مردادماه سال 1390 از تاریخ 15 اسفندماه سال 1389 به مدت 5 سال از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شكار ممنوع معرفی شد و همین اتفاق موجب شد شیرین‌سو بین تالاب ماندن یا سد بودن حال و روز یك بام و دو هوا را پیدا كند.
از آن زمان به بعد توجه اداره محیط زیست نیز به این منطقه معطوف شد؛ چراكه بر اساس قوانین موجود، حفاظت، بهبود و بهسازی محیط زیست و پیشگیری و ممانعت از هر نوع آلودگی و هر اقدام مخربی كه موجب بر هم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست شود بر عهده این اداره كل قرار گرفت و پس از منطقه ممنوعه شدن به‌گونه‌ای استفاده از سموم كشاورزی یا مواد مصرفی زیان‌آور برای محیط زیست در این مناطق نفی می‌شود.
این در حالی بود كه همه ساله در فصل مهاجرت، سد شیرین‌سو پذیرای 50 نوع از پرندگان آبزی و كنارآبزی است كه می‌توان به حضور گونه‌های لك‌لك سفید، درنا، حواصیل، كشیم كوچك، اگرت و آبچلك در این منطقه اشاره كرد. وضعیت موجود در تالاب بتدریج شرایطی را به وجود آورد تا پای متولیان امور در حوزه گردشگری هم به میان آید و برای این منطقه كه حد فاصل بین دو غار بزرگ علیصدر و كتله‌خور قرار گرفته بود امكانات و زیرساخت‌های اقامتی گردشگران را ایجاد كند از جمله این ویژگی نمی‌توان از قرار گرفتن شیرین‌سو در مسیر چهار بانده زنجان- همدان كه استان‌های شمال غرب را به غرب و پایتخت متصل كرده نیز غافل شد.
همه این شرایط یكی پس از دیگری موجب شد كه این مسأله در خاطر عموم روز به روز بیشتر محو شود كه شیرین‌سو در درجه اول یك سد است و بعد یك تالاب یا حتی منطقه شكار ممنوع و اما امسال اداره امور آب منطقه‌ای اقدام به فروش آب سد شیرین‌سو بر اساس قراردادهایی به كشاورزان منطقه كرده است و این اتفاق موجب نگرانی محیط زیست، بخشداری و حتی میراث فرهنگی شده است كه مبادا با تخلیه تدریجی آب سد شیرین‌سو صورت ظاهری و نواحی اطراف این محیط طبیعی خدشه‌دار شود.
برای رسیدن به پاسخ این سؤال كه آیا واگذاری آب به كشاورزان شیرین‌سویی قانونی است یا اینكه می‌تواند تهدیدی برای منطقه باشد با مدیرعامل شركت آب منطقه‌ای همدان گفت‌وگویی انجام دادیم.

شیرین‌سو سد است نه تالاب
مرتضی عزالدین می‌گوید: اصلاً تالاب نیست. آنجا سد شیرین‌سو نام دارد و این سد ساخته شده تا مكانی باشد برای تأمین آب كشاورزان و حتی آب شرب منطقه. ظرفیت این سد یك میلیون و 100 مترمكعب آب است كه از این مقدار بر اساس مصوبه وزارت نیرو 700 هزار مترمكعب در سال برای آب شرب ساكنان و 400 هزار مترمكعب برای آبیاری كشاورزان در سال اختصاص پیدا می‌كند.
مدیرعامل شركت آب منطقه‌ای معتقد است عبارت و كاربری تعریف شده تالاب نیست بلكه یك سد است و اینكه آنجا را تالاب می‌نامند وجه قانونی ندارد.
این سد ایجاد شده است تا نیاز مصرف‌كننده‌های منطقه را در مواقع ضروری و كم‌آبی تأمین كند. برای اینكه این مشكل را مدیریت كنیم بارها با محیط زیست مكاتباتی انجام داده‌ایم و حتی اعلام كردیم در آن منطقه هر كس درخواست تأمین آب برای زمین‌های كشاورزی را دارد به امور آب منطقه‌ای مراجعه كند.
بر اساس مصوبات تعیین شده وزارت نیرو ما می‌توانیم در ثانیه 32 لیتر آب را از سد شیرین‌سو تخلیه كنیم؛ این در حالی است كه در حال حاضر اجازه تخلیه 6 لیتر آب را در هر ثانیه به متقاضیان داده‌ایم و این بدان معناست كه هنوز تا سقف تعیین شده نیز فاصله داریم.
سطح آب رو به كاهش است
از آنجا كه شیرین‌سو یك منطقه شكار ممنوع است سرپرست اداره محیط زیست كبودراهنگ معتقد است این منطقه جایگاه متمایزی برای میزبانی از پرندگان مهاجر است و به لحاظ وضعیت پوشش گیاهی، گونه‌های درمنه و گون و خانواده‌های نعناییان، چتریان، شب‌بو، گندمیان و بقولات پوشش غالب منطقه هستند. پس باید مورد محافظت و توجه قرار گیرد اما در این راستا بین محیط زیست و امور آب منطقه‌ای بر سر عنوان و كاربری منطقه اختلاف است.
روح‌ا... زال‌پور معتقد است در صورت تخلیه این میزان آب از تالاب با توجه به خشكسالی پیش رو بعید نیست در آینده نزدیك سد خشك شود.
كما اینكه در یك نگاه گذرا مشخص است كه سطح آب یك تا 5/1 متر كاهش پیدا كرده است و این خود تهدیدی برای تالاب است. آب این منطقه توسط رودخانه‌های فصلی تعیین می‌شود و از آنجا كه با كم‌آبی در سال‌های اخیر دست به گریبان هستیم چنین برداشت‌هایی از آب تهدیدی برای سد خواهد بود.
همچنین در اعتراض به امور آب منطقه‌ای عنوان شده است آنها با كشاورزان برای برداشت آب تا مهرماه قرارداد بسته‌اند و این در حالی است كه امور آب استان مسئول و متولی این قرارداد است.
وی عنوان كرد: برای احیا و حفظ و حراست این منطقه تا به امروز پس از بازدیدهای مستمر توسط محیط‌بانان و نمونه‌برداری‌های فصلی كیفیت آب را همواره كنترل كرده‌ایم و حتی پروژه تثبیت مرز و فنس‌كشی سد را در سال 1392 انجام داده‌ایم. در این راستا حوضچه‌هایی هم برای شستشوی احشام دامداران ایجاد شده است تا از هرگونه خطر احتمالی، آب تالاب را محافظت كنیم. اما حال با این شرایط به نظر می‌رسد با برداشت بی‌رویه خطر احتمالِ رفتن همیشگی پرندگان از تالاب و خشك شدن آن منطقه را تهدید می‌كند.
تالاب مراقبت شود
در این زمینه مهدی سعادتمند، بخشدار شیرین‌سو می‌گوید: وقتی مطلع شدیم اجازه تخلیه آب به كشاورزان منطقه داده شده است مكاتباتی با فرمانداری و امور آب و محیط زیست انجام دادیم و مواردی كه منطقه را تهدید می‌كند توسط ارگان‌های مرتبط منعكس كردیم.
كارشناسان محیط زیست را پای كار آوردیم و به بررسی وضعیت موجود پرداختیم. در یك كلام باید بگویم برداشت آب از این تالاب یا سد برای جامعه محلی توجیه اقتصادی ندارد.
بخشدار شیرین‌سو معتقد است ارزش تالاب بیشتر از اینهاست كه اینجا را با چشم یك مخزن ببینیم. این سد مخزنی بتدریج به یك تالاب و فرصت گردشگری تبدیل شده است و حتی به دنبال آن تفاهم‌نامه‌هایی بین متولیان امور با استان‌های همجوار در راستای جذب گردشگر بسته شده است حال در نظر بگیرید بر اثر سوء مدیریت، این فرصت را به تهدید تبدیل كنیم. این به واقع به صلاح جامعه محلی نخواهد بود.
در حال حاضر 3 موتور دیزلی در قسمت‌های شرقی و غربی تالاب قرار گرفته‌اند كه در هر ثانیه 6 لیتر آب را تخلیه می‌كند و ادامه این روند می‌تواند نفس تالاب را به شماره بیندازد.
سال گذشته برگزاری جشنواره ملی ماهیگیری را در شیرین‌سو كلید زدیم و امیدواریم این جشنواره زمینه مناسبی برای رونق گردشگری منطقه‌ ایجاد كند اما حال اگر در برابر این شرایط موجود ساكت باشیم بعید نیست در آینده آب تالاب را از دست بدهیم.
سعادتمند عنوان می‌کند: درست است كه توجیه امور آب این است كه این منطقه سد مخزنی است و مدیریت آن را بر عهده دارد و حتی می‌توانند اجازه استفاده آب را به كشاورزان بدهند اما این نكته هم حایز اهمیت است كه منافع مردم شهرستان باید در كاربری این فضا و آب و منطقه مدنظر قرار گیرد.
ما می‌خواستیم گردشگری منطقه را با تالاب شیرین‌سو متحول كنیم اما با این اتفاق بعید نیست مواد شیمیایی که در كشاورزی استفاده می‌شود از آنجا به سمت تالاب سرریز شود و سلامت محیط را به خطر بیندازد.
سال‌های اخیر امور آب حاضر نشد برای یك منطقه 100 هكتاری بادام‌زار اجازه آبیاری قطره‌ای را بدهد حال این سؤال مطرح است چرا و چگونه اجازه برداشت آب با این موتورها برای زمین‌های كشاورزی داده شده است؟ كافی است چند ماه پیش به این منطقه سفر كرده باشید و در روزهای اخیر سری به آنجا بزنید. كاهش عمق تالاب به وضوح خودنمایی خواهد كرد. چشم كه بچرخانید نگاهتان به 3 موتور دیزلی در قسمت شرقی و غربی تالاب گره می‌خورد. موتورهایی كه به نظر می‌رسد یكی پس از دیگری روشن می‌شوند و آب تالاب را تخلیه می‌كنند و حتی اگر توجیهی و قانونی بودن این اتفاق را هم قبول داشته باشیم باید ادعا كنیم با پیش رفتن این روند، سكوت تالاب دیگر شنیدنی نیست و زنگ خطر مرگ تالاب بتدریج به صدا درخواهد آمد اما به گوش متولیان امور رسیدن آن در گیرودار گذر زمان برای رسیدگی به امور است.
اینجا مدیریت منطقی منابع حرف اول را می‌زند و باید گفت نگاه ارگان‌های ذی‌نفع و تأثیرگذار باید به گونه‌ای باشد كه حیات و بقای منطقه را به خطر نیندازد. تحول اقتصاد جامعه محلی در راستای توسعه صنعت گردشگری و حفظ محیط زیست نزد شیرین‌سویی‌ها بیشتر از اختلاف نظر بین تالاب یا سد بودن شیرین‌سو اهمیت دارد.

نوع مطلب : اخبار، تالاب شیرین سو، بخشداری شیرین سو، پیگیریهای شیرین سو، 
برچسب ها : #تالاب_شیرین سو، شیرین_سو، مرتضی عزالدین، روح‌ا... زال‌پور، مهدی سعادتمند،
لینک های مرتبط :
محسن مقصودی
پنجشنبه 30 مرداد 1393
پنجشنبه 6 شهریور 1393 12:25
امیدوارم با مطرح کردن این نکته حائز اهمیت دچار مشکلاتی که بنده با طرح "تخریب غیراصولی لومه تپه ی آقکند"مواجه شدم نگردید.
باید گفت کمتر کسی با دید کلی و با در نظر گرفتن منافع بلندمدت اکثریت مردم محلی به این گونه مسائل نگاه می کند.
این مسئله به طور قطع تاثیری منفی بر اکوسیستم و اکوتوریسم این منطقه خواهد گذاشت.

بهار - وبلاگ آقکند
محسن مقصودی سلام
وظیفه اصلی ما رسانه ای ها انعکاس وقایعی است که اتفاق افتاده است و حتما در خیلی موارد موجب رنجش خاطر خیلی از مخاطبین خواهد شد . اما در جامعه ای که نظام انتقاد و بازنگری در امور حاکم نباشد توفیق کامل حاصل نخواهد شد.
امیدواریم مخاطب ما نگاه مقرضانه ای به انتشار مطالب اینچنینی نداشته باشد.
البته شما هم در خصوص انتشار مطلب یاد شده خود اقدام به انجام وظیفه کرده بودید و مطمعن باشید در کنار نگاههای منتقد ، هستند دلهایی که پی به عمق نظر و عقیده و خیرخواهی شما برده اند.
ومن الله توفیق
پنجشنبه 6 شهریور 1393 11:41
بابت گزارش و انعکاست تشکر

پول چه کارها که نمیکنه!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

شیرین سو

شیرین سو

Powered by WebGozar

به پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو خوش آمدید لطفا نظرات خودتون را در خصوص مطالب سایت برایمان بفرستید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این سایت برای پایگاه خبری تحلیلی شیرین سو محفوظ است و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و نام نویسنده مانعی ندارد